FESTİVAL PROGRAMI

Arada festival, BEN NERDEYİM?konseptiyle Şehir ve Göç üzerinden‘'Konumlanamamak '' kavramına değiniyor.

Arada Festival bu konsepti bir atölye çalışması ile daha performatif ve etkin hale getiriyor.

 

Suriye’li çocuklarla Türkiye’ de yaşayan dezavantajlı çocukları biraraya getirip karşılıklı kaynaşma ve adaptasyon sağlamak amaçlı sanat atölye çalışmaları (dans, ritim ve görsel sanatlar üzerine) gerçekleştiriyor.

 

Açık toplum Vakfı , Sokak Çocukları Vakfı, SGDD ve Beyoğlu Belediyesi işbirliğinde gerçekleşecek çalışmalar Mayıs 2015 te bir ay boyunca farklı eğitmenler ve terapistler eşliğinde hayata geçecek.

 

 

8. arada disiplinlerarası sanat festivali

açılış gecesi / avusturya kültür ofisi 16 haziran 2016


Son 5 senedir Viyana ve İstanbul arasında gerçekleşen festival Arada Kültür Sanat Organizasyonu’ nun yapımını üstlendiği  dans filminin (İstanbul in My Head) galası ile başlayacak. Açılışta Duygu Demir in çello konseri ve Viyana’ dan gelen dansçı Sophi Hormann ve İstanbul’ dan Danshane dansçılarının gösterileri de yer alacak. Festival ileriki günlerde Viyana’ dan gelen dansçıların yer aldığı ‘Umut’ adlı dans tiyatrosu ile Sumaperform’ da devam edecek.

 

istanbul In my head

dans filmi


İstanbul’ un tarihinin farklı zamanları ,bu zamanların özel mekanları ve mekanlarında yapılan dansların anlatıldığı bir dans filmi. 1920 lerin balo salonlarındaki valslerden 1930 lardaki ilk tango gecelerine, günümüzün arka sokaklarındaki hippop dansından  20.yüzyılın sirtakilerine İstanbul un canlılığı dansla dile geliyor. Avusturya Lisesi mezunu birçok dansçının yer aldığı filmin baş dansçıları ise Serkan Bozkurt ve Yeliz Kılıç .

Filmde bir aşk ve  kovalamaca hikayesi var. Erkek kızın peşinden giderken girdiği her binada o binanın tarihine ve dansına bir yolculuk yaşıyor. İstanbul’ un çok kültürlülüğü bu filmde hareketli sahnelerle can buluyor. Sanat yönetimi ve koreografilerini Serkan Bozkurt un gerçekleştirdiği kısa film ilk kez Avusturya Konsolosluğu ‘ nda izleyici ile buluşacak.

 

DUYGU DEMİR

ÇELLİST

 

Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Müzik bölümü mezunu .

 

 

SOPHI HORMANN

Viyana KONSERVATUARI

MODERN DANS PERFORMANSI İLE AÇILIŞA RENK KATACALK.

ARADA FESTİVAL

 

BETWEEN

ISTANBUL & VIENNA & AMSTERDAM BETWEEN CULTURES AND DIFFERENT ART DISCIPLINES LOOKING FOR

GOALS OF ARADA

 

BETWEEN CULTURES AND DIFFERENT ART DISCIPLINES

Arada is a festival that have been founded with young artists from different countries and different disciplines (visual arts, dance, writing, drama…) and young participants who work in these fields. The second part of festival will take place in Vienna, so the festival aims to be a bridge between these two cities.

Looking For 

The festival aims to bring  together young artists who are in process and searching for new perspectives on their art. 

arAda doesn’t present a viewpoint which stick between things or undecided between things but presents a supplemental viewpoint which combines and includes everything 

Goals Of arAda

To create a platform that provides a transition and relationship between different art disciplines and art therapy. To use arts in social projects by creating an atmosphere to provide axes between artistic platform and social life. To catch the young and mostly immigrant artists who couldn’t get the chance for exhibiting their works, work in process and to present an opportunity to show their works. To create an environment for sharing ideas by gathering young artists from different countries for social and creative productions. To make art immigrate in betweenness as not centering festival places and also working by immigrant artists. To provide a meeting point and an interactive environment for minorities and children in artistic events.